detox_programmas-no-text2

Kas īsti ir DETOX un kā to veikt, lai gūtu maksimālo labumu un nekaitētu veselībai? Lasi mūsu uztura speciālistes, Mg.sc.sal. Uzturzinātnē, Kristīnes Sekaces komentāru.

Un, ja nolem, ka detoksikācija ir aktuāla arī Tev, tad mēs Tev piedāvājam 3 veida DETOX PROGRAMMAS:

“Lai veicinātu toksīnu izvadīšanu no organisma, DETOX programmas kļūst arvien populārākas. Kā arī šīs programmas tiek iekļautas svara samazināšanas programmās.
Tomēr vai visas populārākās Detox programmas kurās iekļauta badošanās vai tikai sulu un smūtiju lietošana vai Detox tējas dzeršana ir tik veselīgas un vai visi cilvēki drīkst tās lietot?

Kas ir DETOX?

DETOX – saīsinājumā no vārda detoxification – ir īstermiņa pasākums, kura laikā organisms tiek atbrīvots no laika gaitā uzkrātiem toksīniem. Detoksikācija ir svarīgs šūnu uzdevums, kas sevī ietver gan organisma pašu radītus, gan no arējās vides organismā iekļuvušu toksīnu izvadi no organisma. Toksīnu uzkrāšanās iemesli var būt: sabalansēta uztura un kvalitatīvas pārtikas trūkums, pārtikas un vides piesārņojums, mazkustīgs dzīvesveids, stress utt.

Kāda ir Detox programmu labvēlīgā iedarbība?

Izvēloties pareizu, sabalansētu Detox programmu, organisms tiks nodrošināts ar “mega” vitamīnu, minerālvielu un antioksidantu devām. Vitamīnu lielās devas palīdzēs noregulēt fermentu darbību – paātrinot vielmaiņu, savukārt, antioksidanti palīdzēs organismam atbrīvoties no brīvo radikāļu klātbūtnes. Izvēloties programmu svarīgi ir, lai ēdienkarte būtu veidota pēc sabalansēta uztura principa un pietiekamu kaloriju daudzumu. Jo ne jau kalorijas ļauj organismu attīrīt, bet gan tie produkti kurus iekļaujam vai izslēdzam no ēdienkartes. Arī detoksikācijas laikā organismu jānodrošina ar visām svarīgajām uzturvielām – olbaltumvielām, ogļhidrātiem un taukiem. Ja šie pamatprincipi netiek ievēroti, organismam tiek radīts papildus stress, kas atkal veicina brīvo radikāļu pastiprinātu veidošanos organismā.

Kādas ir sekas nepareiza DETOX programmas izvēles gadījumā?

Vairumā populāru Detox programmu sastādītas pēc principa – pēc iespējas mazāk kaloriju un mono diēta, kas jebkurā gadījumā nodrošina svara zudumu, bet tai pat laikā mērķis – attīrīt organismu no brīviem radikāļiem nebūs īstenojies. Un nav jau noslēpums, ka liela daļa sieviešu ne jau sava organisma attīrīšanas dēļ izvēlas kādu no Detox programmas, bet gan lai samazinātu svaru. Sekas: bezatbildīgi un vieglprātīgi izvēlas Detox programmu, kas var nodarīt ļaunumu veselībai.

Piemēram, izvēloties Detox programmu, kurā iekļauta tikai dažādu sulu un smūtiju dzeršana:

1. Spiežot sulas, 50% C vitamīna iet zudumā saskarsmē ar metālu (sulu spiedes rīve), un liela daļa vitamīnu zūd saskarsmē ar gaisa skābekli. Tad jautājums, kas glāzē vērtīgs palicis? Ja nu vienīgi augļu cukurs t.sk. fruktoze, kas lielos daudzumos ietekmē triglicerīdu līmeni asinīs.

2. Cilvēki ar gastrītu, kuņģa čūlu vai palielinātu kuņģa skābi veicinās slimības paasinājumu.

3. Tik daudz augļu cukura un cukura kopumā bez šķiedrvielu (kas palikušas augļu un dārzeņu mizās) klātbūtnes veicinās apetīti, kas šādu programmas ievērošanu padarīs par “Neiespējamo misiju”.

4. Tikai sulas dzeršana bez papildus šķiedrvielām var veicināt aizcietējumus.

5. Sulas koncentrētā veidā satur augļskābes, kas nelabvēlīgi ietekmē mutes dobuma veselību, veicinot, zobu emaljas sairšanu un kariesa veidošanos, kā arī izjauc mutes dabīgo PH.

Ar smūtijiem ir mazliet cerīgāk, jo šad tad tiek sablenderētas arī augļu mizas. Tomēr, arī šajā gadījumā, daļa vitamīnu saskarsmē ar metālu un gaisa skābekli iet zudumā, kā arī tiek daudz vairāk stimulēta apetīte, jo sāta sajūtu cilvēkam nodrošina šķiedrvielas, kur pēdējās ir visai niecīgā daudzumā.

Saskaņā ar ārstu, uztura speciālistu un zinātnieku viedokli, ievērot jebkuru Detox programmu “uz savu galvu” ir bīstami. Katra cilvēka organisms ir atšķirīgs un reakcija uz produktiem arī var būt individuāla. Līdz ar to, pirmais nosacījums izvēloties Detox programmu – vai šīs programmas sastādīšanā piedalījies uztura speciālists vai kāda cita ārstniecības persona. Līdz ar to, neuzmanīga un vieglprātīga pieeja Detox programmu izvēlē var novest pie pretēja efekta – slikta pašsajūta, enerģijas trūkums, psiholoģisks diskomforts (nepārtraukti domājot par ēdienu) un pat nelabvēlīga ietekme uz veselību. Nelabvēlīgās sekas var būt disbakterioze, avitaminoze, gastrīta saasinājums, zobu kariess, enerģijas trūkums, depresija, vispārēja veselības pasliktināšanās utt. “

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Logo_footer   
     © 2015 SIA "INNOVITA"
Facebook Instagram  
Close